Živím kočku

Čím krmíme kočku?

Pro začátek a lepší pochopení celé věci je dobrá trocha historie.

Kdy, kde a proč vznikla první granule?

První psí »sušenku« vyrobil John Spratt v Anglii. (1) Byla to směs zeleniny, hovězí krve, obilovin a červené řepy.

Za veliké podpory takzvaných odborníků (výrobců, kteří zjistili, že je to lukrativní kšeft) doputoval nápad kolem roku 1900 do Spojených států a obdoby Sprattových sušenek začali různí výrobci napodobovat. Proč podpory? No, tito takzvaní odborníci hlásali, že civilizovaného domácího mazlíčka (tedy psa) nelze krmit syrovým masem, neboť je pak nezvladatelný a podléhá chtíčům. To se tradovalo už delší dobu.

Pro dobrý prodej těchto sušenek začali výrobci tvrdit, že by se jejich výrobky neměly kombinovat s jinými psími potravinami. Tvrdili, že by se psům přehřála krev, že by ztloustli a zlenivěli a podobně. (2)

Ale i tyto první »granule« měly již své odpůrce. Například veterinář Dr. Raymond Garbutt tvrdil, že se najednou u mnoha psů setkává s hemoroidy, a připisoval to právě granulím.(2)

První konzervy byly z koňského masa. Během 2. světové války ovšem byly konzervy na ústupu – a tím dostala zelenou suchá strava.

Později, kolem roku 1950, se výrobci General Foods®, Quaker Oats®, Campbell’s® polévek, Mars®, Lipton®, Post®, Carnation® a Nabisco® opět opřeli do výroby konzerv. Většina konzerv pro kočky byla rybí. (1)

Po druhé světové válce začal boom s výrobou žrádla pro mazlíčky. Výrobci přišli s reklamními slogany jako: „Neotročte nad plotnou přípravou žrádla! Není nutné vařit žrádlo, naše obsahuje vše. Naše žrádlo si vytvoří vlastní omáčku během minuty…“ a tak dále. K rozmachu výroby přispěl i moderní trend doby.

Jak se v 60. letech stávalo psí žrádlo stále lukrativnějším odvětvím, přilákalo pohled amerických průmyslových obrů hledajících rozmanitost. Quaker Oats, Ralston-Purina a jiné snídaňové stravovací konglomeráty začaly vyrábět obilovinové granule a suchary a baliči masa jako Armour a Swift poprvé uvedli na trh konzervované psí žrádlo na bázi masa. (Ve stejné době poprvé přiměla otázka bezpečnosti kouření cigaret tabákové společnosti diverzifikovat své oblasti působení, přičemž žrádlo pro domácí mazlíčky se stalo jednou z oblíbenějších investic.) Soutěž těchto průmyslových »velkých chlapců« přinesla nové stylově balené výrobky a oči lákající reklamní kampaně vytvářené kapacitami z Madison Ave.

Po roce 1960 se začaly ozývat hlasy majitelů i různých odborníků pochybující o kvalitě těchto výrobků. Díky tomu nastal další velký reklamní protitah varující před nebezpečím krmení zbytky od stolu (reklamní spoty až za 50 milionu dolarů zaplavily televizní kanály). (2)

Po roce 1975 stoupl i počet domácích mazlíčků, a tím i výrobců krmiv (přibylo 200 firem od 40. let). Populární začalo být balení podobné lidským potravinám, investice putovaly do zábavné reklamy plné lákavých dobrot pro miláčky.

Novým tahem těchto let byla reklama s »odborníky« na stravu. Devět z deseti odborníků doporučuje naše krmivo, neboť obsahuje vše, co váš miláček potřebuje. Ano, podobné reklamě na zubní pasty! Vždyť společnost Palmolive–Colgate je jedním z velkých výrobců krmení pro psy a kočky nejen značky Hills.

A tito výrobci – giganti – stále záměrně podporovali myšlenku, že krmit zvíře od stolu je nebezpečné a nezdravé.

Dalším výborným reklamním tahem bylo umístit jisté značky krmení mimo komerční prodejní plochy. Chcete mít pocit, že děláte pro svého miláčka to nejlepší? Vy pro něj přece nebudete kupovat krmení v supermarketu! Kupujte u svého veterináře! Ten přece ví, co je dobré.

Mohli bychom pokračovat ve výčtu výborných reklamních tahů. Ale asi již tušíte, jaký byznys se za žrádlem pro mazlíčky skrývá. Jen v České republice je to přes 13,5 miliardy korun ročně.

 

A jak jsou vlastně kočky spokojené s komerční stravou?
Ony nám to těžko poví, ale zde je několik postřehů z jejich fyziognomie:

Každý živočich má svůj chrup uzpůsobený tomu, co je jeho přirozená potrava. Jak je to tedy s kočkou?

Kočka je masožravec. Masožravci mají ostré, členité zuby, které jsou stvořeny pro chytání, držení a trhání kořisti, a pokud je to nezbytné i hryzání kostí. Většina z nich nedokáže žvýkat svou potravu, jejich čelisti se nepohybují zleva doprava, ale jen nahoru a dolů. V podstatě se chrup kočky ničím neliší od chrupu velkých kočkovitých šelem.

Kočky tedy neumí řádně rozžvýkat například granule. V podstatě většinu granulí spolkne. Řeknete si no a co?

Pojďme se podívat, co se děje s takovou granulí v kočičím trávicím traktu.

Protože granule jsou tzv. suchá strava, tak se snaží absorbovat vlhkost. V momentě, kdy se granule dostane do zažívacího traktu kočky, nasává vše kolem. Dochází tak k přilnutí granule k vnitřní straně sliznice vnitřní střevní stěny. Při delším stravování granulemi může dojít až k poškození této stěny – a tím se dostávají nestrávené živiny, proteiny, mnoho typů přísad a konzervačních látek z potravy a bakterií ze střeva do krevního oběhu. Může se to začít projevovat jako alergie. Později vznikne v místě zánět. Příznaky toho jsou například: zvracení, průjem/řídká stolice, nechutenství, svědění, alopecie (ztráta srsti), neklid, nadměrné olizování, vypadávání srsti a sekundární kožní infekce.

Dalším nebezpečím jsou obiloviny obsažené jak v granulích, tak v konzervách. Obiloviny se přetváří trávením na sacharidy, které kočka neumí zpracovávat. Kočka nepotřebuje energii ze sacharidů. Ona k výrobě energie zpracovává bílkoviny a tuky. Přebytek sacharidů vede k obezitě a diabetu. Zrovna tak toto průmyslové krmivo sice obsahuje proteiny, ale jsou to uměle dodávané látky většinou z rostlinných zdrojů a ty neposkytují esenciální aminokyseliny, které kočka potřebuje, takže s nimi neumí její trávicí soustava pracovat. (2)

Kočky mají chrup stejný jako šelmy – uzpůsobený ke žvýkání masa s kostí. Pokud chcete přejít na syrovou stravu, nezapomeňte, že vaše kočička doposud své jinak silné čelisti nepoužívala, tím pádem je má oslabené.

Měli byste začít pozvolna nakrájenými kousky masa a po nějaké době větší porce – a zrovna tak je to i s kostmi. Kočička si musí své žvýkací svaly znovu obnovit. Nedivte se, pokud si vaše kočka neví hned rady s kusem masa s kostí.

Chce to trénink, dopřejte jí čas. Také je dobré jí ze začátku dávat malé kousky masa přímo z ruky, aby maso prozkoumala a zvědavě si zobla. Postupněji přiveďte k misce s kousky masa. Buďte trpěliví.

 

 

Další zdroje: www.baron.cz, Wikipedia