Blog

Blog projektu Můj život s kočkou. Rady a tipy jak se o kočky správně starat, ale také zábava a příběhy členů naší komunity.

Otevřený dopis Ministerstvu Vnitra

OTEVŘENÝ DOPIS MINISTERSTVU VNITRA
Vážený pane ministře,
ráda bych Vás jménem několika organizací a spolků požádala o spolupráci – nápravu situace, kterou způsobuje nevhodně zvolená reklamní kampaň České pošty. Jeden z poutačů reklamní kampaně (s mottem Jupí, Micka už má koťata!) totiž podle nás vyvolává v lidech dojem, že nekontrolované množení zvířat na vesnicích (konkrétně koček) je v pořádku. Jak ale dokládají níže uvedené statistiky Evropské unie i řada medializovaných případů týraných, opuštěných a zabitých zvířat, není tomu tak. Opuštěných zvířat na ulici přibývá a situaci je třeba okamžitě řešit. Česká pošta přitom na naši žádost o stažení či upravení poutače reagovala odmítavě.

Pokračovat ve čtení „Otevřený dopis Ministerstvu Vnitra“


Otevřený dopis České poště

Dobrý den, vážený pane řediteli,

píšu vám v zastoupení skupiny Můj život s kočkou (34 300 členů) a spolku Fineliner,z.s. – tedy organizací, které se již několik let aktivně zasazují o zlepšení situace koček v České republice, převážně koček bezprizorních, opuštěných, trpících na ulici či čekajících v útulcích.
Důvodem je žádost o okamžité stažení jednoho z Vašich
reklamních poutačů, který propaguje nekontrolované množení koček.
Nejúčinnější zbraní proti týrání zvířat se ukázala osvěta
a rozšiřování obzorů běžné populace. Bohužel reklamní kampaň České pošty, která propaguje nekontrolované množení koček, nás velice zneklidnila. Je v přímém rozporu
s tím, co v České republice léta prosazujeme.
Žádáme proto jeho okamžité stažení z distribuce.
Důvody jsou následující:
Podle dat EU se každý rok ocitne bez domova kolem
1,5 procenta mazlíčků, kteří původně žili v domácnostech.
V případě Česka, kde lidé chovají asi 1,9 milionu koček,
tedy na ulici živoří více než 28,5 tisíce zubožených zvířat.
Pokud nejsou domácí kočky vykastrované, množí se doslova geometrickou řadou. Nehledě na to, že si mezi sebou předávají nejrůznější nemoci.
V současné době jsou kočky domácí v České republice přemnožené. Jakákoli forma propagace dalšího množení koček domácích je proto nežádoucí – jde o přímou podporu jejich strádání!
Netrpí ovšem jen kočky. Volně se pohybující kočky mohou likvidovat populace zpěvných ptáků, plazů a hlodavců. Kočka coby vrcholový predátor nerozlišuje mezi chráněnými druhy a druhy běžnými. Další potomci koček navíc zaplňují obecní útulky, čímž zatěžují obecní rozpočty.
Jediná humánní cesta, jak situaci zlepšit, jsou kastrace domácích koček. Právě ty za Můj život s kočkou a Fineliner, z.s. podporujeme. Váš reklamní leták je podle nás v přímém rozporu se zodpovědným přístupem chovatelů. Proto žádáme jeho stažení z distribuce a uvedení situace na pravou míru.

Za Vaši součinnost předem děkujeme.

S úctou

Mgr. et MgA. Adéla Kroupová
Můj život s kočkou
Tel.: 603 368 101

_______________________________________________________________________________________

K výzvě se připojují tyto spolky, organizace a útulky:
Světluška – pro kočky, s.z.
Kočičí azyl Znojemsko
Kočičí naděje – Ronovské depozitum
Tlapky Mochov
Kočičí depozitum Flíček
Fousky Plzeň, s.z.
Nekupuj. Adoptuj!
Za Zatoulané štěstí, z. s. Kroměříž
Kočičí a psí azyl, z.s.
časopis HAF & MŇAU
Pozor kočka! z.s.


ODPOVĚĎ NA NÁŠ OTEVŘENÝ DOPIS OD ČESKÉ POŠTY:

Otevřený dopis spolku Můj život s kočkou jako reakce na otevřený dopis tohoto spolku:

Dobrý den, vážená paní Kroupová,
odpovídám na Vaši výzvu ke stažení reklamního poutače propagujícího službu Pohlednice Online. Tato služba České pošty je určena pro zasílání pohledů s vlastní fotografií, naši zákazníci ji tedy nejčastěji využívají při důležitých životních událostech, jako jsou svatby, zásnubní cesty, narozeniny či oznámení narození dětí.

Komerční komunikace (reklama) pracuje se symboly. Se symboly událostí, emocí, činností a podobně. Také my v této kampani pracujeme se symbolem. A zde je symbolem šťastné události v rodině narození koťátek. Tento symbol je zkratkou, která má navodit pozitivní emoce, o které se chtějí podělit rodiče se svými ratolestmi, které jsou na prázdninách mimo domov. A koťátka tím symbolem jsou.

Česká pošta tedy nekomunikuje akt množení koček, ale radostnou událost v rodině.
Skoro tři pětiny Čechů mají v rodině také zvířátko, o které se společně starají. Psy i kočky většina z nás vnímá jako nejlepší přátele a členy rodiny. Obzvláště dětem se pak na prázdninách po zvířecích kamarádech stýská.

Náš reklamní poutač ukazuje děti na prázdninách, kterým rodiče píšou: Jupí, Micka už má koťátka! Z tohoto sdělení je jasně patrné, že se rodina na příchod koťátek těšila, tudíž je pravděpodobné, že koťátka byla plánovaná. Ze situace vyplývá, že rodina se o koťata i o Micku plánuje starat a dát jim láskyplnou péči.

Aby děti nebyly napjaté a o Micku se nebály, využili rodiče výhod a rychlosti moderní služby Pohlednice Online a fotku přímo z mobilu nahráli do aplikace, připsali vzkaz a věděli, že druhý den už budou děti mít radostnou zprávu u sebe.

Nerozumím tomu, jakým způsobem tato šťastná rodinná událost souvisí s nekontrolovaným množením koček, o kterém se zmiňujete.

Chápeme, že cílem vašeho dopisu je upozornit českou veřejnost na závažný problém nekontrolovaného množení koček. Vaše organizace odvádí záslužnou práci a děkujeme Vám za Vaši péči o kočky, které nemají takové štěstí jako Micka. Jsme rádi, že jsme už v minulosti mohli pomoci v šíření informací o Vaší činnosti formou rozesílky kalendářů a rádi Vám se zviditelněním pomůžeme zase.

Děkuji Vám za pochopení a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší činnosti.

Se srdečným pozdravem,

Aleš Eder, vedoucí odboru marketingové komunikace České pošty


Tvoříme první českou kastrační mapu. Osloveno prozatím 2634 obcí.

Počty koček zreguluje silnice druhé třídy.

Jak vzniká první česká kastrační mapa a co na ni říkají starostové obcí

Kastrační program? Ne, nic takového nemáme a nepotřebujeme. Obcí totiž prochází silnice druhé třídy, takže jsou přírůstky koček a psů samovolně regulované dopravou. Přesně tak reagoval na několik otázek ke kastracím koček starosta jihočeského Pohoří Zdeněk Krafka. O domácí mazlíčky se má podle něj postarat výhradně jejich majitel. Obec na to nemá čas. A vlastně ani peníze.

Žádnou podporu chovatelům koček nenabízí ani starosta Malíče na Litoměřicku Jindřich Müller. „Uvažujeme ale o kastraci krav,“ rýpl si do tazatelů.

Představitel jihočeských Jílovic zase odepsal, že kastrační program sice obec nezřídila, zato má „zemědělce, kteří sečou na loukách“.

  Pokračovat ve čtení „Tvoříme první českou kastrační mapu. Osloveno prozatím 2634 obcí.“


JAK ZKLIDNIT AKTIVNÍ KOČKU

V první řadě je potřeba se kočičce pořádně věnovat. Pokud ji věnujete dostatek času a stále to není ono, přichází varianta pořídit kočičího kamaráda. Není, ale jen tak, vzít nějakou kočku, je potřeba důkladně zvážit jaká kočička by se k ní hodila, aby si co nejlépe sedly. Vždycky je důležité, aby při seznamování byly obě kočičky kastrované, tak je největší šance na úspěch.  

Pokračovat ve čtení „JAK ZKLIDNIT AKTIVNÍ KOČKU“


Zahoďte obilné granule! Kupte kočce pořádný flák masa.

Článek, který nám vyšel v LIDOVÝCH NOVINÁCH.

Vraťme kočkám maso a psům kosti, vyzývají chovatelé. Poté, co si prošel změnami lidský jídelníček, začínají se zajímat i o ten zvířecí. Cukrovka nebo srdeční choroby už totiž trápí i domácí mazlíčky. Sílí názor, že v jejich miskách by se mělo objevovat víc zdravých přírodních surovin.

Pokračovat ve čtení „Zahoďte obilné granule! Kupte kočce pořádný flák masa.“


Druhy narkózy

 

Asi každý chovatel kočky se setkal s tím, že jeho miláček musel absolvovat narkózu. Ať už to bylo kvůli kastraci, čištění zubů nebo z nějakého jiného důvodu.

Existují různé druhy narkózy podle způsobu aplikace, které vám může váš veterinář nabídnout. Volba typu narkózy je především v rukou veterinárního lékaře, který se rozhodne podle konkrétního pacienta a také podle vybavení své ordinace.

Pokračovat ve čtení „Druhy narkózy“


Časné kastrace

 

Je strach z časných kastrací koček opravdu na místě?

Provádění časných kastrací a sterilizací (dříve než zvíře pohlavně dospěje) není žádnou novinkou. Na počátku 19. století byly časné kastrace zcela běžné a teprve později vyvstaly otázky ohledně jejich možných negativních účinků. Dnes mnoho veterinárních odborníků potvrzuje, že nebyl k dispozici dostatek vědeckých informací o nejvhodnějším věku ke kastraci koček. Donedávna chyběly výzkumem podložené údaje, které by podporovaly, nebo popíraly myšlenku, že kastrování zvířat ve věku nižším než pět až osm měsíců je škodlivé. Ve skutečnosti není podloženo, že by právě tento věk byl tím nejvhodnějším pro kastrace. Řada veterinářů již několik let praktikuje časné kastrace, protože nelze přesně určit věk, kdy štěňata a koťata dosáhnou sexuální zralosti. Tito veterináři vykonávají časné kastrace s přesvědčením, že je to nejen přijatelné, ale v mnoha případech dokonce žádoucí.

Pokračovat ve čtení „Časné kastrace“Odebírejte Matyldin zpravodaj

Buďte v obraze na čem právě pracujeme, nebo nepropásněte nic zajímavého, co se objeví ve skupině Můj život s kočkou na Facebooku.

 

Je to zdarma a kdykoli se můžete snadno odhlásit.

O nás


Skupina Můj život s kočkou vznikla roku 2013 na internetu jako volné sdružení lidí s vášní pro kočky. Skutečná láska ke zvířatům v sobě zahrnuje i velkou míru zodpovědnosti, a proto jsme se začali angažovat především v oblasti osvěty.

Řešíme otázky zdraví, krmivářství, welfare a ochrany koček obecně. Máme za sebou publikační činnost, konkrétní pomoc kočkám v nouzi, spolupracujeme s depozity a útulky.

Rok 2017 se pro nás stal přelomovým. Za podpory významných osobností se chystáme oslovit širokou veřejnost v rámci zlepšení životních podmínek volně žijících koček a humánních metod regulace kočičí populace v České republice.

Přidejte se k nám

Kalendář Můj život s kočkou 2018


Znáte nás z TV, novin a časopisůPartneři


Generální partner


Yoggies


Mediální partneři


Haf a Mňau   Bečička   Naše kočky


Projekt podpořili


Černá labuť   Lokalblok   Cadé barreta   Kočičí kavárna   Divadlo v Táboře    Devět životů   Plove


Přidejte se k nám na Facebooku

  Skupina Můj život s kočkou

Kontaktujte nás


Adéla Kroupová: +420 603 368 101